Home

Produkty Motion Capture

GrupaMY od wielu lat jest związana z tak innowacyjną i wpływową firmą jak VICON. Rozwiązania motion capture VICON są znane na całym świecie jako niezwykle dokładne i niezawodne, co sprawia, że są one nieocenionym narzędziem dla wielu branż, w tym dla przemysłu filmowego, gier wideo, inżynierii, sportu i medycyny.

motion capture Kamera Vicon Valkyrie on SIGGRAPH Conferences 2022

SuperNova

High-Visibility Active Standard

SuperNova opiera się na sukcesie rozwiązania Nova LED firmy Vicon, oferując aktywne śledzenie rekwizytów i obiektów nowej generacji w dużych i zaciemnionych środowiskach. Zaprojektowana w bezpośredniej odpowiedzi na zwiększone rozmiary i złożoność rejestrowania ruchu obserwowaną w wirtualnej produkcji, nasza nowo opracowana optyka zapewnia widoczność w zakresie 270 stopni przy stabilnych odległościach ponad piętnastu metrów – prawie dwukrotnie więcej niż w poprzedniej generacji.
Zobacz kartę katalogową

Ilustracja przedstawia sposób mocowania markerów aktywnych na kamerach filmowych w celu trakowania położenia

Kamery Vicon Valkyrie 26Mpx

Najważniejsze parametry nowych kamer motion capture Vicon Valkyrie
– Super rozdzielczość 26 Mpx, widzi najdrobniejsze detale
– Tryb pełnego podglądu video, ułatwi prawidłowe ustawienie kamer
– Klasa ochrony IP65, pracują nawet w deszczu
– Obiektyw o zmiennej ogniskowej, ułatwia dopasowanie
– Niesamowita prędkość sięgająca 2000 FPS, lider szybkości

Najnowszy produkt firmy Vicon kamery Valkyrie. Zupełnie nowe rozwiązania w dziedzinie przechwytywania ruchu gwarantują wysoką dokładność i automatyzację na niespotykaną skalę. Koniecznie zobacz co oferują nowe kamery.
Zobacz kartę katalogową

Nowy Shōgun 1.8 już dostępny

Z przyjemnością informujemy, że Shōgun 1.8 jest teraz gotowy do pobrania ze strony internetowej Vicon. Wydanie zawiera wiele nowych funkcji i poprawek błędów. Zapoznaj się z dokumentacją online, aby zobaczyć pełną listę zmian.
Pobierz ze strony Vicon

Evoke 1.5

Vicon Evoke nowe wrażenia VR Wysoce zautomatyzowana platforma zapewnia pełną kontrolę, najlepsze śledzenie w czasie rzeczywistym na rynku i szybką zmianę gracza. Evoke zawiera „tryb bezgłowy” oraz w pełni funkcjonalny interfejs API poleceń i sterowania, umożliwiający połączenie z niestandardowymi aplikacjami hosta.


Pobierz ze strony Vicon

Evoke jest intuicyjny i zaprojektowany dla Origin, który łączy w sobie najlepsze technologie Vicon, aby stworzyć niezrównane, wciągające wrażenia VR całego ciała.

Przechwytywanie ruchu razem z Blue Trident

 • To bardzo proste i tanie rozwiązanie
 • A zarazem niezwykle precyzyjne i wygodne w użyciu.
 • Idealne do pomiaru ruchu sportowców w dowolnych warunkach
 • Dostępne w dowolnej konfiguracji
 • Darmowa aplikacja
 • Blue Trident Vicon 12 godzin na baterii
  Blue Trident Vicon
SENSORCOZAKRES/JEDN.CZĘSTOT.DOKŁ.OSIE
AKCELEROMETRPrzyspieszenieHigh ±200g1600Hz13bit3
ŻYROSKOPPrędkość kątowa±2000°/sec1125Hz16bit3
MAGNETOMETRKierunek/pozycja±4900uT100Hz16bit3

NEXUS 2.14 & CAPTURE.U 1.3.1 już dostępny

Vicon jest pierwszą firmą zajmującą się przechwytywaniem ruchu, która zapewnia dostęp do informacji z zestawu Augmented Reality Apple (ARKit 3) w celu oceny danych o ruchu za pomocą naszego nowego trybu wizualizacji AR w terenie, zawartego w Capture.U 1.3.1. Za pomocą ARKit firmy Apple możesz także przechwytywać i przeglądać dane dotyczące określonych kątów połączeń, mierzonych w stopniach, w czasie rzeczywistym z możliwością nakładania wideo.

Produkty

Akcesoria

Markery elastyczne motion capture, zaopatrzone w rzepy umożliwiają przyczepienie do specjalnych kostiumów. Dzięki zastosowaniu specyficznej konstrukcji typu X oraz elastycznego materiału bardzo łatwo można je przyczepić do trudno dostępnych miejsc. Refleksyjna część markera o średnicy 9mm 14mm 19mm jest również elastyczna. Markery twarde przeznaczone są do zastosowania w technologii motion capture. Wykonane z sztywnego plastiku …

Devices

BLUE TRIDENT Najmocniejszy czujnik bezwładnościowy w swojej klasie, wspierany przez Vicon Zaprojektowany do przechwytywania danych najwyższej jakości. Wyższy pomiar dokładności, trzykrotnie wyższa prędkość pobierania danych oraz analiza w czasie rzeczywistym – w terenie i w wodzie – Blue Trident firmy Vicon to nasze najnowsze urządzenia do noszenia w naukach przyrodniczych. Czytaj więcej …

Software

ShogunRewelacyjne oprogramowanie zaprojektowane z myślą o potrzebach naszych klientów VFX, skorzystaj z naszego renomowanego oprogramowania i skróć czas produkcji. W zastosowaniach multimedialnych i rozrywkowych ożyw swoje postacie w wysokiej rozdzielczości.Czytaj więcej … NexusZaprojektowany z myślą o naukach przyrodniczych, Nexus ma wiele zautomatyzowanych funkcji, inteligentnego przetwarzania i elastycznych elementów sterujących. Nexus to jedyna platforma, której potrzebujesz …

Od czego zacząć?

Od czego zacząć? – to podstawowe pytanie. W tym tekście postaram się przybliżyć temat w jaki sposób wybrać odpowiednią konfigurację. Zrobię to na przykładzie systemu Vicon – jesteśmy oficjalnym dystrybutorem tego systemu na Polskę. Przed wyborem systemu motion capture należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań ale przed tym w skrócie do czego służy taki system.

Nie wdając się w szczegóły – do pomiaru współrzędnych xyz oraz rotacji obiektów w czasie w jakiejś zadanej przestrzeni. Czyli chcemy przełożyć na liczby zapisane w komputerze ruch obiektu w czasie i przestrzeni. I do tego jest nam potrzebny system motion capture.
Teraz kilka pytań.

 • do czego służą dane uzyskane z motion capture ?
  do gier filmów, badań inżynierskich, badań biomedycznych, i jeszcze innych
 • na jakim obszarze porusza się badany obiekt ?
  Czy to duży obszar 20x10x5m ?, czy dwa razy mniejszy ?, czy małe laboratorium 5x4m
 • ile obiektów chcemy śledzić naraz w tym samym czasie ?
  jako obiekt uważamy element o stałych wymiarach np.: głowa, dłoń, udo, pistolet, pudełko, autko robot itp. Czyli jeden aktor to kilkanaście połączonych obiektów, a jeden dron to jeden obiekt
 • jak szybko poruszają się obiekty ?
 • czy wewnątrz przestrzeni pomiaru są jeszcze inne przeszkody które przesłaniają widok
 • czy potrzebujemy dane w czasie rzeczywistym , czy wystarczą jak będą zapisane ?
 • z jaką dokładnością mają być przechwycone wartości położenia i rotacji ?

I jeszcze inne pytania, ale myślę że to są podstawowe które pozwolą oszacować koszty zakupu systemu motion capture.

Zaczniemy od oprogramowania .

 • Shogun – animacja, film, gry, rzeczywistość wirtualna.
 • Nexus – wszystko co wiąże się z pomiarami i badaniami biomedycznymi.
 • Tracker – to narzędzie do pomiarów inżynierskich, roboty jeżdżące, latające itp.

Czyli wybieramy oprogramowanie w zależności od potrzeb, zastosowania.

Kolejny etap to wybór rodzaju kamer i ich rozdzielczości.

 • Vicon Vero 2.2 to kamery o rozdzielczości 2.2Mpx . Świetnie nadają się do śledzenia zarówno markerów umieszczonych na robotach jak i na aktorach. Zaznaczę jeszcze że system motion capture Vicon głównie opiera się na idei przechwytywania pasywnych markerów. To znaczy kamery mają oświetlacze i świecą w kierunku markerów pokrytych materiałem refleksyjnym. Kamery Vero raczej przy obszarze do 10x5m.
 • Vicon Valkyrie to kamery o trzech rozdzielczościach 26Mpx, 16Mpx, 8Mpx. Do pomiarów biomedycznych zalecałbym kamery o wyższych rozdzielczościach zapewniających większą dokładność pomiaru. Kamery Valkyrie możemy stosować na większe przestrzenie ponieważ mają silniejsze oświetlacze i większą rozdzielczość.

Następny etap to ilość kamer.

Zasada jest taka aby marker był dobrze widoczny przez cały czas pomiaru powinny go widzieć w tym samym czasie minimum 3 kamery. Na stronie Vicon jest specjalna aplikacja pozwalająca w przybliżeniu oszacować ilość kamer https://www.vicon.com/visualization/
Oczywiście jest to pewne przybliżenie ale daje obraz jak kamery widzą przestrzeń. Zawsze prosimy o konsultacje z nami aby dobrać system na miarę.

Budżet

I na koniec to chyba najważniejsze. Jakim możemy dysponować budżetem. Aby uzyskać informację jaki potrzebujemy system i ile będzie kosztował proszę o kontakt z nami w celu opracowania wyceny. Wycena jest bezpłatna.

To tylko podstawowe informacje mające na celu przybliżenie tematu związanego z zakupem systemu motion capture. Jeśli mają Państwo pytania, proszę o kontakt, chętnie odpowiem.

Kontakt

GrupaMY
51-141 Wrocław, ul.M.Konopnickiej 24
NIP 8950018651
tel. +48 883 092 338
email: animacja@grupamy.pl